Naša zgodba
Babica Breda se nahaja v neposredni bližini romarske cerkve Marije matere božje bazilike na Ptujski Gori
O Babici Bredi
Babica Breda se nahaja v neposredni bližini romarske cerkve Marije matere božje bazilike na Ptujski Gori od koder se razprostira zelo lep pogled na Dravsko polje, Pohorje in z velike terase na prečudovite haloške griče.
Gostilna pri Babici Bredi je stara čez 200 let. Zapisi segajo v vojne čase, ko so takratne lastnike deportirali Nemci v taborišče. Po vojni je lastništvo zamenjalo več rok do sedanjega lastnika – Babice Brede.
Zadnji del gostilne je bil kozolec, odvijali so se veliki plesi – vsa Mariborska smetana (višji krog), je noči preživljal na velikem plesišču, ki še dandanes služi svojemu prvotnemu namenu.
Božjepotna cerkev Matere božje na Ptujski Gori je zgovorna že s svojo edinstveno lego. Tam, kjer se vinorodni haloški hribi in griči spuščajo v ravnino Dravskega polja, so si na 352 metrov visokem griču častilci izbrali prostor za Marijino svetišče. Od tod se v jasnem vremenu kakor na dlani vidi pol Štajerske od Pohorja, Slovenskih goric, Haloz do Boča. Vmes pa starodavni rimski Ptuj, rastoče stolpnice Maribora, sanjava Slovenska Bistrica, delavsko in industrijsko Kidričevo in številna druga mesta in vasi – panorama, kateri se je le stežka odpovedati
Ptujska Gora - mons gratiarum (Milostna gora)
Ptujska Gora je znan romarski kraj. Nekoč se je imenoval Nova Štifta, nato Mons gratiarum (Milostna gora), v času turških vpadov pa se je zaradi čudeža (Marija je goro ovila v črn oblak, da je plenilci niso opazili) med domačini uveljavilo ime Črna gora.
Ptujska Gora je gručasto naselje, z jedrom okoli Marijine župnijske in romarske cerkve, ki je tudi največja znamenitost kraja.
Kot veliko slovenskih krajev ima tudi Ptujska gora svoje pripovedke, bajke, mite, legende.
Dandanes je na krožišču pred vasjo postavljen kip slepe deklice kiparke Irene Čuk. Kip naj bi bil delček ene od mnogih legend o nastanku cerkve na Ptujski gori. Ta legenda pravi, da so grofje, ki so takrat prebivali na Vurberškem gradu, imeli hčer edinko, ki pa je bila od rojstva slepa. Nekega večera, ko je deklica v mraku molila svojo večerno molitev v čast Mariji Zavetnici, naj bi nenadoma spregledala in zagledala svetlobo v smeri ptujskogorskega hriba. Dekličini starši so v zahvalo za ta čudež, ki ga je doživel otrok in vsa družina, začeli graditi ravno to cerkvico na Ptujski gori.
Že nekaj desetletij po dokončanju cerkve so se začeli turški vpadi. Turki so vdrli tudi na Ptujsko Goro, oropali cerkev in poškodovali mnoge dragocene kipe (jim odsekali ude). Legenda pripoveduje, da je Marija svojo cerkev na Gori zavila v temen oblak, da je Turki ne bi odkrili. A posledice turških vpadov lahko še danes opazimo na nekaterih kipih, ki so jim Turki »odsekali« – odbili ude ali jih drugače poškodovali.